XXVIII Xalqaro matematika olimpiadasi (IMC) g‘oliblari munosib taqdirlandi
O‘zbekistonlik talabalar 28-Xalqaro matematika olimpiadasida 15 ta medal sohibi bo‘lishdi. G‘olib talaba-yoshlar O‘zbekiston milliy universitetida munosib taqdirlandi.
Ushbu taqdirlash marosimda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri Abduqodir Toshqulov, vazir o‘rinbosari Rahimjon Xakimov, O‘zbekiston milliy universiteti rektori Inom Madjidov, Toshkent davlat texnika universiteti rektori Sadriddin Turobjonov, Matematika instituti ilmiy xodimi Behzod Qurbonboev, O‘zMU prorektorlari va  professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Vazir A.Toshqulov va rektor I.Madjidov universitetning 13 nafar kelajak olimlarini mazkur yutuq bilan qutlab, ularni xalqaro olimpiadaga tayyorlagan ustozlari “Algebra va funksional analiz” kafedrasi katta o‘qituvchisi Farxodjon Xaydarov hamda Matematika instituti ilmiy xodimi Behzod Qurbonboevlarga o‘z minnatdorchiligini bildirdi. Matematik talabalar tashakkurnoma va qimmatbaho sovg‘alar (monoblok kompyuter, planshet va kitob jamlanmalari) bilan taqdirlandi.
Ma’lumot o‘rnida, ushbu olimpiadada 55 dan ortiq davlatdan 592 nafar talaba ishtirok etgan. Jumladan, AQSh, Rossiya, Germaniya, Buyuk Britaniya, Xitoy, Polsha, Isroil, Gretsiya, Ispaniya, Avstraliya, Fransiya kabi davlatlarning nufuzli universitetlarida tahsil olayotgan talaba-yoshlar qatnashgan. Mazkur olimpiadada talabalarimiz yuqori natija ko‘rsatib, jami 15 ta – 5 ta oltin, 6 ta kumush, 4 ta bronza medal va 2 ta faxriy yorliqni qo‘lga kiritishdi.
Ushbu xalqaro olimpiadada Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston milliy universiteti Matematika fakultetidan 13 nafar talaba qatnashib, ulardan 3 nafari oltin, 5 nafari kumush, 3 nafari bronza medali va 2 ta faxriy yorliq soxibi bo‘ldilar.

Награждены победители XXVIII Международной олимпиады по математике (IMC)
Студенты из Узбекистана завоевали 15 медалей на 28-й Международной олимпиады по математике. Церемония награждения победителей состоялась в Национальном университете Узбекистана.
На церемонии награждения присутствовали Министр высшего и среднего специального образования Абдукодир Ташкулов, заместитель министра Рахимжон Хакимов, ректор Национального университета Узбекистана Иномжон Маджидов, ректор Ташкентского государственного технического университета Садритдин Турабджанов, научный сотрудник Института математики Бехзод Курбанбаев, проректоры и профессора университета.
Министр А.Ташкулов и ректор И.Маджидов поздравили 13 студентов вуза с этим достижением и поблагодарили их преподавателей, носящих достойное имя наставника – старшего преподавателя кафедры «Алгебра и функциональный анализ» Фарходжона Хайдарова и научного сотрудника Института математики Бехзода Курбанбаева, Эти наставники в течение долгого времени готовили наших победителей согласно всем канонам математической дисциплины. Студентам-математикам были вручены благодарственные письма и ценные подарки (моноблочный компьютер, планшет и).