Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri I.U.Madjidovning Urganch davlat universiteti professor-o‘qituvchilari bilan uchrashuvi
2017 yil 13 oktyabr kuni Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri I.U.Madjidov Urganch davlat universiteti jamoasi bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Inomjon Urishyevich bugungi kunda oliy ta’lim tizimini tubdan takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida gapirib, ilmiy-pedagogik salohiyat hanuz past darajada qolayotganligi, ta’lim jarayonining o‘quv-metodik va axborot ta’minoti zamonaviy talablarga mos emasligi, moddiy-texnik bazani tizimli ravishda yangilab borish kerakligi hamda oliy ta’lim tizimida o‘quv jarayoniga ilg‘or xalqaro tajribani keng joriy etish va yetakchi xorijiy turdosh ilmiy-ta’lim muassasalari bilan yaqin hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish bugungi kunning eng dolzarb vazifalaridan ekanligini ta’kidladi.
Shuningdek, o‘quv jarayonini xalqaro ta’lim standartlari darajasiga ko‘tarish, mutaxassis-kadrlar tayyorgarligi jarayonida fan, ta’lim, ishlab chiqarish integratsiyasini yanada takomillashtirish, universitet ta’lim muhitini, yoshlarning bilim va kasbiy kompetentligini oshirish maqsadlariga yo‘naltirilgan eng zamonaviy pedagogik texnologiyalar, ta’lim dasturlari va o‘quv-metodik materiallarni tadbiq etish, ta’lim sifatini oshirish zarurligi haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
Professor-o‘qituvchilarga bugungi kunda qo‘yilayotgan talablar haqida to‘xtalib, professor-o‘qituvchilar o‘z kasbiy mahorat hamda malakalarini muntazam oshirib borishlari, mutaxassislik sohasida nafaqat O‘zbekiston, balki, xorijning eng ko‘zga ko‘ringan olimlari tadqiqot yo‘nalishlari, fan nazariyasi va uning amaliy tadbiqi bo‘yicha qo‘lga kiritilgan yutuqlardan boxabar bo‘lishlari va buning uchun o‘zlarining bor kuch va imkoniyatlaridan keng foydalanishlari muhimligi, xorijiy hamkor oliy o‘quv yurtlarida malaka oshirishi, doktoranturada ta’lim olishi uchun barcha sharoitlar yaratilganligini aytib o‘tildi.
Uchrashuv so‘nggida universitet professor-o‘qituvchilaridan professor E.Ro‘ziev, f.-m.f.d. A.Yaxshimuratov, dos. A.Sharipov, dos. J.Ermetovalar oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish bo‘yicha o‘z fikr-muloxazalarini bildirdilar.

Встреча Министра высшего и средне специального образования И.У.Маджидова с профессорами-преподавателями ургенчского государственного университета
13 октября 2017 года Министр высшего и средне специального образования И.У.Маджидов встретился с коллективным составом ургенчского государственного университета.
В ходе встречи Иномжон Уришович выражаясь о выполняемых работах по улучшению системы высшего образования, о низкой степени научно-педагогического потенциала, о несоответствии современным требованиям учебно-методических и информационных обеспечении учебного процесса, подчеркнул важность системного обновления материально-техническую базу, а также в систему высшего образования внедрять передовой международный опыт и установление близких сотруднических контактов с ведущими иностранными научно-учебными учреждениями, один из приоритетных задач нынешнего времени.
Помимо, он выразил свое мнение о поднятии учебного процесса на уровни международных стандартов образования, об усовершенствовании интеграции образования, науки, производства при процессе подготовки кадров-специалистов, об улучшении образовательной среды университета, о внедрении современных педагогических технологии, учебно-методических материалов и учебных программ, направленные на повышения научной компетенции молодежи, о необходимости повышения качества образования.
Останавливаясь на поставленных требованиях перед профессорами-преподавателями, подчеркнута важность повышения профессионального опыта и квалификацию
профессоров-преподавателей, в сфере специальности быть в курсе не только достижении исследователей Узбекистана, но и видных мировых исследовательских направлении, в плане теории науки и их практическим применением, и необходимо использовать всю свою силу и средства, созданы все необходимые условия, чтобы повысить квалификацию в сотрудничающих иностранных вузах, учиться в докторантуре.
В конце встречи профессора-преподаватели университета: профессор Э.Рузиев, д.ф.-м.н. А.Яхшимуратов, доц. А.Шарипов, доц. Ж.Эрметова выразили свои мнения