​Chet tillarni o‘qitishda zamonaviy tendensiyalar xalqaro konferensiya muhokamasida
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Chet tillarni o‘qitishning innovatsiyaviy metodikalarini rivojlantirish Respublika ilmiy-amaliy markazi hamda “O‘zbekistonda xorijiy tillar” elektron jurnal va Internet portali tomonidan joriy yilning 13-14 may kunlari “Chet tillarni o‘qitishda zamonaviy tendensiyalar: yutuqlar, muammolar va yechimlar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi.
Unda tadbirda Xalq ta’limi vazirligi mutasaddilari, Toshkentdagi AQSH elchixonasi va Britaniya maktabi vakillari, respublika ta’lim muassasalari chet tili o‘qituvchilari, xorijlik ekspertlar, soha mutaxassislari ishtirok etdi.
Anjuman dasturi yalpi majlis, alohida sho‘balardagi seminar-trening, mahorat darslari, davra suhbati, kitob lotereyasi va boshqa shu kabi tadbirlarni o‘z ichiga oldi.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘zbek, rus, ingliz, nemis va fransuz tillarida olib borildi. Unda chet tillarini o‘qitishning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan fikr-mulohazalar, takliflar muhokama qilindi.
Ikki kun davom etgan xalqaro anjumanda uzluksiz ta’lim tizimida xorijiy tilni o‘qitish, chet tilini o‘qitish, o‘rganish va baholash, maxsus maqsadlarga yo‘naltirilgan chet tillarini o‘qitish, mustaqil ta’lim ko‘nikmalarini rivojlantirish, xorijiy tilni o‘rganishda malakalar integratsiyasining o‘rni, xorijiy tillarni o‘qitishda axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish kabi mavzular atroflicha muhokama qilindi.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjumanga kelib tushgan 500dan ziyod ilmiy maqolalar orasidan 150ga yaqini saralab olindi va alohida to‘plam holida chop etilmoqda. Tadbir yakunida sohaga oid kitoblar lotereyasi o‘tkazildi hamda ishtirokchilarga sertifikatlar topshirildi.

EXPERTS IN THE FIELD OF FOREIGN LANGUAGES SHARE WITH THE MODERN TEACHING METHODS
TASHKENT, May 13 – International scientific-practical conference on Modern trends in teaching foreign languages: progress, problems and solutions launched in Uzbek State World Languages University.
Two-day event was held by the Republican scientific-practical center for development of innovational methods of foreign languages teaching in cooperation with U.S. Embassy Tashkent and Foreign languages in Uzbekistan web-portal and e-journal.
It involved representatives of the Ministry of public, higher and secondary specialized education of Uzbekistan, U.S. Embassy and British school in Tashkent, foreign language teachers, foreign experts.
In the framework of plenary session M. Iriskulov, professor of UzSWLU, Diane Del Rosario, cultural affairs officer of the U.S. Embassy Tashkent, A. Nosirov, a representative of the Ministry of public education, Nancy Ackles, a foreign expert, professor, as well as Matthew Walker from British school in Tashkent presented their papers. After the plenary, the conference participants got the answers to questions on the topics raised by the speakers.
The conference sessions covered seven areas: teaching, learning and assessment of foreign languages; foreign languages for special purposes; the use of ICT in
the educational process; factors of development of the ability to language learning among schoolchildren and others. It became a good platform for uzbek and foreign specialists to discuss topical issues of teaching foreign languages, exchange opinions and suggestions.
The event also included a round table, book raffles and other activities. Closing ceremony took place on May 14. Here, speakers and listeners were awarded certificates. In addition, they will get collections of scientific materials.