Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети “Youth techno art-2019” халқаро фестивалига мезбонлик қилмоқда
Тошкент шаҳридаги Турин политехника университетида  болаларнинг техник ижодкорлиги халқаро фестиваль-танлови  “Youth techno art-2019”нинг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Иқтидорли ўқувчиларни аниқлаш ва уларни ҳар томонлама рағбатлантириш мақсадида Ўзбекистонда илк маротаба  ташкил этилган мазкур фестиваль-танловда  Иордания қироллиги,  Арманистон,  Қозоғистон ва Қирғизистон давлатларидан жами 30 нафар иқтидорли ўқувчилар иштирок этмоқда. Юртимиз шарафини эса 2018 йилда “Youth techno art-2018” болаларнинг техник ижодкорлиги кўрик-танловида ғолиб ва совриндор бўлган жами 22 нафар ўқувчилар ҳимоя қилишмоқда.
Фестивалнинг очилиш маросимида сўз олган Халқ таълими вазири ўринбосари Кенжаев Дилшод Муталибович танловнинг асосий мақсади ўқувчилар ўртасида фан ва техникани ривожлантиришнинг истиқболли йўналишларига мувофиқ робототехника,  мехатроника ва инженерлик қобилиятларини рўёбга чиқариш,  бутун дунё ўқувчи  ёшлари ўртасида техник ижодкорликни ривожлантириш ҳамда давлатлар ўртасида ўзаро  дўстлик алоқаларини яхшилашдан иборат эканлигини таъкидлаб ўтди.
Шундан сўнг намойиш этилган турли болалар ашула ва рақс ансамбиллари ва бадиий жамоалари иштирокидаги концерт дастури фестиваль қатнашчилари ва меҳмонларга юқори кайфият улашди.
Бундан ташқари,  шу  куни  юртимиз ўқувчи ёшларининг техник ижодкорлик кўргазмаси ташкил этилди.
Мазкур халқаро фестивалнинг олий таълим муассасасида ташкил этиши ҳам бежиз эмас. Иқтидорли ўқувчиларни эрта ёшдан аниқлаш, уларни университет ҳузуридаги кампус ва тўгаракларга жалб қилиш орқали қўллаб-қувватлаш ҳамда ёш иқтидорларни олийгоҳга қамраб олиш имконини беради.

Международный фестиваль-конкурс «YOUTH TECHNO ART-2019» прошёл в Туринском политехническом университете в Ташкенте
25 июля текущего года в Туринском политехническом университете в городе Ташкенте состоялся международный фестиваль-конкурс детского технического творчества «Youth techno art-2019”.
Фестиваль организован с целью выявления и поощрения одаренной молодежи и в нем принимают участие около 30 талантливых студентов из Королевства Иордании, Армении, Казахстана и Кыргызстана. Честь нашей страны защищали в общей сложности 22 учащейся молодёжи, которые являются победителями фестивального конкурса «Youth techno art-2018» в 2018 году.
Заместитель министра народного образования Кенжаев Дилшод Муталибович отметил, что основной целью конкурса является развитие робототехники, мехатроники и инженерных навыков в соответствии с перспективными направлениями развития науки и технологий среди молодежи, развитие технического творчества среди студентов всего мира и укрепление  дружбы  между народами. После этого, концертная программа с участием различных детских певческих и танцевальных ансамблей и групп подарила прекрасное настроение участникам и гостям фестиваля.
После церемонии открытия участники «Youth techno art-2019» продемонстрировали свое техническое творчество по авиа-ракетомоделированию, робототехнике, радиотехнике, электронике и связи. При оценке творческих работ участников учитывались теоретические и практические знания. Участники осуществляли теоретическую защиту представленной работы с демонстрацией рисунков, схем, поясняющих принцип действия представленной работы. В практическом плане участники продемонстрировали свои работы с последующей защитой и разъяснением принципа действия представленной работы.
Кроме того, в этот же день была организована техническая выставка участников фестиваля нашей страны.